Zachowania dzisiejszego świata składają się w większości z manipulowania ludźmi. Wiem, że u wielu osób wywołuje to oburzenie i od razu temu zaprzeczają. Ale niestety tak jest. Ilu z nas zastanawia się nad tym co w sobie zmienić, jak postępować, jak postępują z nami? Tak naprawdę cały czas ktoś nami manipuluje, my kimś manipulujemy – czasami może nieświadomie. Chodzi o to, aby w tym pędzącym jak pociąg życiu, odnaleźć własną drogę rozwoju, która pomoże nam czerpać z życia jak najwięcej. Jak najwięcej dla własnego rozwoju wewnętrznego.

Wiele sytuacji dzisiejszego życia politycznego, gospodarczego, życia naszego codziennego pokazuje, że niektórzy ludzie wygłaszają jedynie słuszne tezy, na które chcą i wymuszają na nas, abyśmy się z nimi zgadzali. Patrząc na to wszystko zadaję sobie pytanie: dlaczego ludzie nie mają własnego zdania? No właśnie dlatego, że są manipulowani. Wiele z tych osób tego nie wie, bo nigdy nie zastanawia się nad tym i nigdy nie będzie się zastanawiało. Po prostu tak musi być.

Manipulacje były od wieków. Każdy władca, król – manipulował podwładnymi, którzy byli prostymi ludźmi i nie mieli wiedzy na żadne tematy. Wmawiano im, że złe rzeczy dzieją się przez ich zachowanie, bądź też przez ich słabą wiarę czy też nędzną ofiarę itp. Czy nie można znaleźć podobnych analogii w dzisiejszych czasach? Coraz bardziej społeczeństwo jest niedouczone, ma małą wiedzę ogólną i nie zna historii swojego kraju. Dlatego też nie mogąc wypowiadać się na różne tematy – zgadzają się z niekoniecznie dobrymi teoriami na temat dzisiejszego świata. Chowamy się za pojawiającymi się nowymi czy nowoczesnymi trendami życia, a tak naprawdę to, co jest najważniejsze dla każdego człowieka – wykształcenie, rodzina, dom, zdrowie, praca – zostawiamy całkowicie z tyłu. Smutne.

Państwo manipuluje swoimi obywatelami, szefowie manipulują swoimi pracownikami, wszystkie firmy (również takie jak biuro rachunkowe) manipulują swoimi klientami, rodzice manipulują swoimi dziećmi itd. Wszystko to w imię dobra. I tak powinno być. Jednak trzeba samemu wiedzieć w życiu czego się chce, umieć się zastanawiać nad tym w jaki sposób do tego dojść oraz jak manipulować innymi, aby przyniosło to dla mnie najwięcej korzyści – ale korzyści, które nie czynią szkód innym. Bo nie wszyscy robią to w imię dobra innych ludzi. Najgorszą manipulacją jest ta, która powoduje, że inni ludzie nieświadomie popierają coś, co przynosi wszystkim szkodę – a wszystko w imię „lepszego jutra”. Pytanie: dla kogo?

Istotą i całą filozofią powodzenia w życiu jest uczenie się przez całe życie. Czerpanie wiedzy od innych, patrzenie z pokorą na własne osiągnięcia oraz osiąganie sukcesów patrząc na drugiego człowieka. To niestety wymaga ciągłego myślenia i zastanawiania się nad tym, co robię. Dlaczego ja zastanawiam się, czy moje usługi księgowe nie wyrządzą nikomu szkody poprzez – być może – moją niewiedzę w niektórych dziedzinach? Wymaga to wiele pokory do własnych umiejętności, wymaga to ciągłego doskonalenia siebie, aby być jak najlepszym – a to przyniesie satysfakcję i możliwość manipulowania innymi. Postawa, że wszystko mi się należy od tego świata – jest postawą często spotykaną, ale błędną. Dopóki tego nie zrozumiemy, będziemy manipulowani przez innych – nie mając przy tym swojego zdania. Bo zdania, które będziemy wypowiadać – nie będą naszymi – tylko tych, którzy nami manipulują.

Manipulacje nie są niczym złym – są tylko często wykorzystywane w złych pobudkach. Dlatego życzę wszystkim, aby w całym swoim życiu odnaleźli siebie i nie dali sobą manipulować w zły sposób.

Pozdrawiam – Jadwiga Ejfler