W każdej firmie jest dział księgowości (choćby jednoosobowy) lub usługi księgowe są zlecane firmom zewnętrznym. Nie zmienia to faktu, że każdy właściciel lub menedżer oczekuje od księgowości tego samego. Terminowości wobec instytucji zewnętrznych oraz sprawozdawczości do celów zarządczych (na potrzeby firmy). Zazwyczaj komórki te realizują swoje zadania – i trudno tutaj mówić o złej pracy księgowego – deklaracje podatkowe są składane terminowo, a oczekiwane zestawienia i sprawozdania przedkładane zarządowi. Jednak zawsze w chwili kryzysu wszyscy przyglądają się działom księgowym – czy nie można byłoby na tym dziale zaoszczędzić?

Biura rachunkowe oferujące usługi księgowe są w stanie obsłużyć wiele małych i średnich firm. Jednoosobowe biuro rachunkowe, którego właściciel jest doświadczonym praktykiem, może obsłużyć w miesiącu kilkadziesiąt małych firm. Jak więc ma się to w stosunku do własnego działu księgowości w firmie? Czasami bywa tak, że księgowy przez długie lata ma swoją posadę i robi to, co do niego należy – czyli księguje dokumenty, robi sprawozdanie, składa deklaracje. I to jest jego zadanie – w pozytywnym znaczeniu oczywiście, bo tego od niego oczekujemy. Jednak sporo księgowych ma w zanadrzu zdolności przywódcze, menedżerskie i zarządcze. Sprawność analitycznego odczytywania cyfr jest ich atutem. Dlatego też prywatne biura rachunkowe są efektywne, bo nie liczy się dla nich tylko sporządzenie deklaracji danej firmy – liczy się coś więcej: kalkulacja przychodów i kosztów, pozyskiwanie klientów, sprawne załatwianie problemów klientów, efektywne wykorzystanie czasu pracy.

W sytuacji działów księgowości jest tak, że mają wyznaczony czas pracy. Mają wyznaczone zadania i je realizują w tym czasie. Zarządzający firmą rzadko znają się dobrze na rachunkowości i finansach(chociaż już się to powoli zmienia), żeby ocenić efektywność tego działu. Jednak z praktyki wiem, że każdy dobry księgowy potrafi dużo więcej. Dlatego polecam wszystkim pracodawcom i menedżerom – spróbujcie wykorzystywać swoich księgowych do zarządzania firmą. Oni są od tego by wam pomóc. Nie musi się to wcale wiązać z podwyżką wynagrodzeń – to jest awans zawodowy. Stanowisko jest czasami czymś więcej niż wynagrodzenie. W perspektywie czasu procentuje jeszcze bardziej. Dlatego też, jeżeli chcecie sprawdzić efektywność działu – dajcie mu odpowiedzialne zadania. Zadania – które pokażą wam – jak odpowiedzialnego i rzetelnego macie księgowego.

Wiem również, że nie zawsze jest tak łatwo i pięknie jak ja to teraz opisałam. Borykamy się czasami z problemem efektywnej rozmowy z pracodawcą lub ze swoim klientem. Borykamy się z nierzetelnością biur rachunkowych. Nie są to sytuacje proste. Ale jeżeli nie będziemy sami chcieli tego zmienić – to nikt za nas tego nie zrobi. Tak jest skonstruowany świat. Musimy go zmieniać na lepsze i pokazywać jak jesteśmy ważni w świecie biznesu – bo każdy przedsiębiorca musi mieć prowadzoną księgowość i tego akurat nic nie zmieni 🙂 A świat finansów nie jest bajecznie prosty. Jest dla ludzi skrupulatnych i dociekliwych, mądrych i otwartych na ludzi, bogatych we wszechstronną wiedzę i lubiących się kształcić. To tak mało, a jak zarazem wiele 🙂

Pozdrawiam – Jadwiga Ejfler
Właściciel Centrum Księgowego ZYSK