Przedsiębiorstwa rodzinne to drożdże gospodarki. Bez nich byłoby mniej postępu, inicjatywy, innowacji.(…) Jeśli zadać pytanie, co najbardziej różni firmę rodzinną od wielkiej korporacji, odpowiedzią będzie: człowiek. Energia i dynamizm rodzinnej firmy w znacznej mierze związane są z człowiekiem, który ją stworzył i nią zarządza. Jednak ten sam człowiek może przysporzyć albo wiele sukcesów, albo wiele porażek w działalności swojej firmy. Dzieje się tak dlatego, że zaciera się granica między celami właściciela( indywidualnymi), a celami firmy – często są one sprzeczne. Może to prowadzić do niepożądanych efektów, wielu nieporozumień, jak też trudnej sytuacji firmy.

W dzisiejszym świecie biznesu żyjemy pod coraz większą presją, a wszystko zmienia się w zawrotnym tempie. Wszystkim firmom – w tym oferującym usługi księgowe – potrzebni są samodzielni pracownicy i dobrzy menedżerowie. Ciągle poszukuje się czegoś…. aby polepszyć byt firmy, aby polepszyć byt właściciela, aby polepszyć samopoczucie klienta. Stajemy przed trudnymi nieraz wyborami, podejmujemy trudne bądź łatwe decyzje, które dają określone skutki. W firmie rodzinnej -jakimi tak naprawdę są firmy osobowe – czyli MY ze swoimi usługami księgowymi – są to skutki zarówno dla rodziny, jak i dla firmy. Nie da się całkowicie rozdzielić tych dwóch sfer życia. Czyż nie jest to wyzwanie?

Dlaczego ludzie zakładają firmy rodzinne (jak np. usługi księgowe)?

Bo realizują swoje życiowe plany, a potem przenoszą je w grono rodziny. Próbują zbudować swoim dzieciom przyszłość i bezpieczeństwo – a wbrew pozorom nie chodzi tutaj o szukanie miejsc pracy dla dzieci i ich potomków, czy też znaczną troskę o majątek, który ma zaspokoić ich potrzeby finansowe. Chodzi raczej o przekazanie zapału dla realizacji projektu firmy rodzinnej i umiejętności połączenia czynników wyznaczających wartości rodzinne, z wartościami zawodowymi. W szczególności chodzi o połączenie zespołu ludzi tak, żeby wraz z ochotą do wykonywanej pracy (bo przecież każdy z nas kocha usługi księgowe), pojawiła się satysfakcja z pracy w odpowiadających właścicielowi dziedzinach, z osobami (pracownikami), z którymi lubi przebywać. Wszystko to ma dać efekt tworzenia dóbr materialnych i pozyskiwania zysków umożliwiających dalszą realizację powstałych pomysłów. Wtedy powstaje mocny fundament, który pozwala właściwie zarządzać firmą.

Wytrwałość, konsekwencja, ciężka praca, gotowość do wyrzeczeń, silna motywacja, trochę zdolności menedżerskich – mówią także, że potrzebne jest też coś ekstra: intuicja, łut szczęścia, któremu czasami trzeba pomóc….. Wszystkie te cechy sprowadzają się do umiejętności zarządzania firmą – również rodzinną. Członkowie rodzin prowadzących biznesy muszą posiadać po trochę z tych wszystkich cech, które są pomocne w sytuacjach silnej ekspansji, jak i w chwilach kryzysu.

Skorzystano z materiałów:

Sułkowski Ł., Marjański A., Firmy rodzinne, jak osiągnąć sukces w sztafecie pokoleń. Warszawa: Poltext 2009, s.9.
Orłowski W., Skuteczne działanie – badanie przedsiębiorstw rodzinnych 2007/2008, raport przeprowadzony przez Pricewaterhouse Coopers.