Pytanie niby proste, ale wiele osób wie na własnym przykładzie, jak trudno jest podjąć decyzję o wyborze biura rachunkowego.

Każde gwarantuje, że jest najlepsze, każde oferuje niższą cenę, każde ma dla nas promocje.

Ale co tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejsze??

Jest kilka rzeczy formalnych, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego:

  • Uprawnienia Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • Ubezpieczenie OC biura rachunkowego,
  • Zarejestrowaną działalność gospodarczą – wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
  • Kwalifikacje osób prowadzących biuro rachunkowe,
  • Referencje.

Pierwsze trzy punkty są wymogiem prawnym i tu nie ma dyskusji – albo są, albo ich nie ma. Wg mnie najważniejszymi, a zarazem najtrudniejszymi czasami do sprawdzenia są kwalifikacje (jak kto woli – umiejętności) oraz referencje.

KWALIFIKACJE są bardzo ważne jeżeli chcemy, aby obsługa rachunkowo-księgowa naszej firmy była bezpieczna, ale także jeżeli chcemy być pewni, że biuro rachunkowe ma kompetencje i wiedzę z zarządzania firmą.

Dlaczego starając się gdziekolwiek o pracę musimy składać swoje CV i potwierdzać swoje doświadczenie zawodowe? Właśnie dlatego, że każdy pracodawca chce mieć gwarancję, że jego pracownik na danym stanowisku będzie wiedział co robi, a zarazem robił to jak najlepiej. Musimy potwierdzić swoje umiejętności.

Tak samo jest z biurami rachunkowymi – które podejmują obsługę najważniejszej sfery działalności naszej firmy. Osoby wybierające biuro rachunkowe stają niejako jak pracodawcy, którzy szukają jak najlepszego pracownika w danej dziedzinie – tu w obsłudze księgowej. Od niej w wielu przypadkach zależy byt firmy. Niestety wiele firm ma już duże problemy z tytułu niekompetencji i braku odpowiedzialności wielu biur rachunkowych. Dlatego nie krępujmy się prosić o – jakkolwiek by to zabrzmiało – „CV” właściciela i zobaczyć jakie ma doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Jak czytacie to Państwo, to na pewno sobie myślicie, że jest to bez sensu. Nic bardziej mylnego. W naszym kraju działa tak wiele biur rachunkowych bez uprawnień oraz prowadzi je tak wiele osób, które tego tak naprawdę nie potrafią robić, że muszą sobie Państwo wszyscy uświadomić skalę zagrożenia dla swojej firmy.

ZARZĄDZANIE jest kolejnym elementem, który pomaga prowadzić księgi rachunkowe. Osoba, która ma doświadczenie zawodowe – piastowała np. stanowiska Głównego Księgowego, Dyrektora Finansowego, ma wiedzę ogólną o działaniu firmy. Ma wiedzę jak zarządzać firmą, na co zwracać uwagę patrząc na wyniki firmy, jak również potrafi poradzić co zrobić, żeby było lepiej.
Czy tego Państwo oczekujecie od biura rachunkowego?

REFERENCJE – biuro rachunkowe, które działa już dłuższy czas na rynku powinno się umieć pochwalić referencjami od swoich klientów. Jest to potwierdzenie dla nas, że ta firma poleca to biuro rachunkowe. Ale….. nie bójmy się potwierdzać referencji. Często takie dokumenty są podrabiane i nie mają nic wspólnego z prawdą. Uważajmy!!

Reasumując nasze rozważania na temat wyboru biura rachunkowego – bądźmy uważni!!! Nie podejmujmy pochopnych decyzji. Kryterium wyboru nie powinno zależeć od pięćdziesięciu złotych tańszej obsługi – zasada im taniej, tym lepiej dla firmy nie zawsze się sprawdzają.

Wybór nie jest łatwy i trzeba sprawdzić kilka w/w elementów, żeby być pewnym, że nasza obsługa księgowa i kadrowo-płacowa jest w dobrych rękach, a my możemy swobodnie prowadzić swoją działalność. Życzę wszystkim, aby rozsądnie podchodzili do wyboru czy zmiany biura rachunkowego oraz dokonywali tylko trafnych decyzji. Pamiętajmy, że zmiany powinny być dokonywane tylko na lepsze, więc muszą nas kosztować poświęcenia czasu poszukiwań, sprawdzania solidności oraz kompetencji.