Kwalifikacje menedżera są bardzo ważnym elementem w procesie zarządzania firmą i jej funkcjonowania. Szczególnie ważne to jest w małych firmach, gdzie właściciel jest równocześnie menedżerem swojej firmy.

Ja też od niedawna jestem właścicielką firmy i wiem, jak trudną drogę przeszłam, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że dobrze robię otwierając swój biznes.

Wiele osób otwiera swoje biznesy z góry zakładając, że jakoś to będzie. I w niektórych przypadkach faktycznie tak jest. Wynika to z faktu tzw. “wstrzelenia się” w daną niszę rynkową i jak to mówią: “biznes się kręci”. Ja poświęciłam wiele czasu na przygotowanie się do tego zadania – oceniając swoje możliwości finansowe, oceniając rynek i konkurencję, oraz określenie czasu jaki daje sobie, aby wszystko zaczęło prawidłowo funkcjonować. Dlatego też uważam, że pewna wiedza jest konieczna, aby nie popaść w samozachwyt otwarcia własnego biznesu. Im więcej krytyki będzie w Nas samych, tym lepiej będziemy postrzegać błędy i wcześnie na nie reagować.

Ludzie, właściciele, menedżerowie, poświęcają mało czasu na zdobywanie wiedzy z zakresu elementów biznesu i zarządzania. Kierują się w wielu przypadkach intuicją i swoimi obserwacjami. Ostatnie lata kryzysu pokazały jednak słabość firm, które funkcjonowały w taki sposób. Wiele z nich upadło, wiele do dzisiaj boryka się z problemami finansowymi. Takim firmom potrzeba osób przygotowanych do zarządzania i kierowania firmą.

Wszyscy bronimy się przed tym, żeby oddać tą funkcję komuś obcemu – pracownikowi. Ale w dużej mierze są to ludzie z kwalifikacjami, którzy mogą uratować naszą firmę. Jeżeli nie chcemy jednak polegać na kimś innym – proszę Was – kształćcie się i korzystajcie ze szkoleń, których jest bardzo dużo w dzisiejszym czasie. Mając za sobą doświadczenia w wielu firmach, uczulam Was – przyszłych lub teraźniejszych właścicieli firm – zdobywajcie wiedzę z zakresu: zarządzania firmą i ludźmi, zarządzania finansami i marketingiem. Tylko to, wszystko razem wzięte, może przynieść pożądany skutek – SUKCES.

Wszystkim Właścicielom firm, małych i dużych firm, życzę powodzenia i rozsądku. Pamiętajcie, aby Wasze firmy pozostały w bardzo dobrej kondycji Waszym dzieciom, które już będą mogły zacząć swoje zawodowe życie z lepszej pozycji niż my. Niech Wam przyświeca to zdanie wypowiedziane przez jednego przedsiębiorcę z Grecji:

„Robiłem w życiu to, co najbardziej lubiłem. Moją motywacją nie był wyłącznie zysk”